خانه > مطالب و نوشته های طراحی > انواع مدادهای طراحی

انواع مدادهای طراحی

در بیشتر فعالیتهای خلاقانه، مداد یک ابزار اساسی و کلیدی محسوب می شود. این مهم نیست که شما یک طراح معمار، یک نقاش یا یک مجسمه ساز هستید. مداد در هر سه این حوزه ها و بسیاری فعالیت های هنری دیگر ابزار مهم و پایه ای محسوب می گردد. به بیان دیگر طراحی بدون ابزار مداد تقریبا امری غیر ممکن می نماید. همانطور که همه می دانیم انتخاب مناسب متریال با کیفیت و هماهنگ با کارمان یک فاکتور بسیار مهم در نتیجه گیری بهتر و ارائه یک اثر هنری با کیفیت و مناسب می باشد. انتخاب مناسب یک مداد گرافیت که توانایی برآورده کردن خواسته های شما را داشته باشد در برخی مواقع چالش برانگیز می باشد. در بازار برندها و مارکهای بسیار متنوع و گوناگونی وجود دارد که تصمیم گیری هنرمند را برای انتخاب درست مشکل می سازد. این موضوع معمولا بر اثر تجربه و سعی و خطا بدست می آید. چراکه هر برند هنری خصوصیات خاص خود را دارا بوده که هر هنرمند با توجه به پیشنیازهای خود آنها را امتحان و سپس انتخاب می نماید.


یک نمونه مداد طراحی

یک نمونه مداد طراحی


برای پیدا کردن یک مداد گرافیت عالی و خوب اولین فاکتور شناخت مناسب سبک طراحی خود هنرمند می باشد! یک طراحی خطی ظریف و تکنیکی با جزییات زیاد قطعا مدادی متفاوت از طراحی سریع اسکیس با سایه روشن های گسترده می طلبد. شما از خطوط قطور و تیره در طراحی های خود استفاده می کنید و یا از خطوط ظریف و تنهای لطیف؟ این امر در انتخاب متریال مناسب بسیار مهم و اساسی می باشد. درک درست سبک شخصی خود کمک بسیار بزرگی در انتخاب برند مناسب ابزار طراحی برای یک هنرمند می باشد. از طرف دیگر همیشه به خاطر داشته باشید که هنرمندان حرفه ای در بیشتر مواقع بیش از یک نوع مداد را برای طراحی های خود انتخاب می نمایند. به طور کل برندهای هنری حرفه ای در دنیا به شما پکیج هایی را معرفی می کنند که در بسته آن درجات مختلفی از خصوصیات مداد وجود دارد. این موضوع به شما کمک خواهد کرد که فرایند طراحی خود را به صورت ساختارمند دنبال نمایید.


طیف های گوناگون تنالیته

طیف های گوناگون تنالیته


همانطور که قبلا گفته شد اولین قدم شناخت سبک طراحی خود می باشد و در قدم بعدی می بایست پروژه ای را که قصد آغاز آنرا دارید، به خوبی تجزیه و تحلیل نموده و ابزار مناسب آنرا انتخاب نمایید. در قدم بعدی شناخت و درک مناسب درجات مختلف تیرگی و روشنی مدادهای گرافیت و کاربردهای آنها موضوعی پر اهمیت می باشد. در مدادهای گرافیت همانطور که از اسم آن پیداست ترکیبی از خاک رس و گرافیت وجود دارد. این تصور که در مدادهای گرافیت سرب وجود دارد تصور درستی نیست. هر چه میزان خاک رس در مداد بیشتر باشد مداد گرافیت سخت تر و کمرنگ تر خواهد بود. این ترکیب به هنرمند اجازه میدهد که توانایی ایجاد طیف وسیعی از سایه روشن را در اختیار بگیرد. درجه بندی مدادهای گرافیت با مقیاسهای H و B محاسبه می شود. حرف H درجه سختی مداد و حرف B درجه نرمی مداد و تیرگی آنرا را مشخص می نماید. همینطور یک مقیاس استاندارد و میانی در بین این دو حرف نیز وجود دارد که به آن HB اطلاق می گردد. این درجه از گرافیت یکی از پرکابردترین درجه های این نوع مداد می باشد. پس میتوان گفت در کنار HB، رنج متنوع مداد، از شماره B9 که نرم ترین و تیره ترین نوع گرافیت تا H9 که سخت ترین و کم رنگ ترین آنها می باشد وجود دارد. اما یک نکته بسیار مهم را به خاطر داشته باشید. این اعداد و ارقام در هر برندی می تواند متفاوت از دیگری باشد. برای مثال مداد H6 در یک برند ممکن است درصد تیرگی بیشتر یا کمتری را نسبت به برند دیگر به شما ارائه دهد و به طور کل جنسیت و اثر گذاری هر مارک مداد تا حدی با دیگری متفاوت می باشد. بنابراین توصیه می گردد اگر کار را با یک برند آغاز می نمایید سعی کنید تا انتها با همان مارک مداد جلو رفته و کار را به اتمام برسانید. اما ذکر این نکته نیز لازم است که اگر شما در سطح پیشرفته ای از متریال شناسی و طراحی قرار دارید می توانید از ترکیبی از برندهای گوناگون در کار خود استفاده نمایید. چه بسا که بسیاری از طراحان حرفه ای این کار را انجام میدهند و نتیجه بسیار مناسبی را نیز از این عمل می گیرند. اما اقدام به این کار مستلزم تجربه کافی و مهارت کنترل ابزار توسط طراح می باشد. اساسا ترکیب مدادهای گرافیت در مارکها و درجات مختلف خود نوعی مهارت طراحی می باشد.

در اینجا ما به معرفی برندهای معتبر و مشهور مدادهای گرافیت می پردازیم:


مدادهای درونت

مدادهای درونت


مداد گرافیت مارک درونت در ست های مختلف و درجات تیرگی و روشنی مختلف وجود دارد. این کمپانی برای طراحان مبتدی و حرفه ای پیشنهادهای گوناگون و مختلفی را ارائه می کند. این برند در سه ست نرم، متوسط و سخت ارائه می گردد.


مدادهای پریزما کالر

مدادهای پریزما کالر


برند بعدی برند پریزما کالر می باشد. این محصول معمولا به طراحان مبتدی توصیه نمی شود. این برند از کیفیت بالایی برخوردار بوده و ابزارهای گوناگونی را در اختیار یک طراح حرفه ای می گذارد. نکته جالب توجه پیکیج بالا، تنوع بسیار در ابزار می باشد. همین امر منجر به پیش رفتن طراحی به صورت حرفه ای تر و ساختارمند تر خواهد شد. در این پکیج شما هفت عدد مداد چوبی با درجات مختلف را در اختیار داشته بعلاوه چهار عدد مداد گرافیت خالص بدون چوب نیز در دسترس دارید. مزیت مدادهای بدون چوب سطح مانور بالای آنها بر روی ساپورت می باشد. به طوری که هنرمند طراح می تواند با کنترل مناسب نوک آن اقدام به ایجاد سایه روشن های متنوع و گوناگون نماید. توجه داشته باشید که مدادهای گرافیت بدون چوب انتخاب مناسبی برای طراحان مبتدی و هنرجویان تازه کار نمی باشد.


مدادهای استدلر

مدادهای استدلر


اما برند بعدی یکی از حرفه ای ترین و پرکاربرد ترین انواع مدادهای گرافیت می باشد. مارک استدلر مارس لوموگراف یکی از پرطرفدار ترین مارکهای گرافیت در جهان است. این مارک بواسطه کیفیت بالا و انعطاف پذیری بینظیر توسط بسیاری از اساتید طراحی توصیه می گردد. این مداد برای هر دو رده مبتدی و حرفه ای مناسب می باشد و به واسطه کیفیت بالای آن کنترل این مداد نسبت به برندهای دیگر ساده تر است. این مداد در رنجها و انواع گوناگون به هنرمندان عرضه می گردد. یکی دیگر از مزایای این محصول لطافت و ظرافت آن می باشد. از دیگر نقاط مثبت این برند که بسیار مهم و قابل توجه است پاک شدن ساده آن به واسطه پاک کن می باشد که همین موضوع کمک شایانی در ارائه یک نتیجه تمیز و زیبا خواهد بود.


مدادهای لیرا

مدادهای لیرا


برای یک کار با سایه روشن های متفاوت وسنگین شما قطعا به یک چنین برندی نیاز خواهید داشت! لیرا رامبراند مارک گرافیتی است که تخصص ویژه ای در دادن تنهای لطیف و حساس را دارا می باشد. در تصویر بالا ست دوازده تایی این محصول را ملاحضه می کنید اما این برند در 17 درجه مختلف گرافیت تولید کرده است. یکی از کاربران حرفه ای این مداد اینگونه این محصول را توصیف کرده: بسیار نرم و لطیف، کیفیت بالا. این محصول قابلیت ساخت وساز را در طراحی شما بالا خواهد برد.


مدادهای فابر کاسل

مدادهای فابر کاسل


یکی از مشهورترین برندهای محصولات هنری در جهان فابر کاسل می باشد، این کمپانی حجم وسیع و متنوعی از محصولات و گرافیتهای گوناگون را به بازار عرضه کرده است. یکی از مزیتهای این محصول دسترسی ساده به آن در ایران می باشد.


مدادهای کریتا کالر

مدادهای کریتا کالر


یکی دیگر از برندهای مشهور دنیا برند کریتاکالر می باشد. این شرکت نیز حجم وسیع و متنوعی از انواع مدادهای گرافیت را به بازار عرضه کرده است. این محصول در ایران دارای طرفداران زیادی می باشد. و تقریبا به آسانی نیز قابل دسترس بوده و از نظر اقتصادی نسبت به برندهای دیگر قیمت معقولی دارد. ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که این محصول نسبت به برندهای دیگر دارای تیره گی بیشتری می باشد. در بالا یک ست تمام مغزی گرافیت را با متعلقات آن مشاهده می نمایید. محصول بالا برای دریافت تنهای متنوع و گوناگون مناسب می باشد.


گرد آوری و تهیه مطالب: جواد اکبر زاده


مطلب بعدی